COMIRNATY je očkovací látka proti onemocnění covid-19 od americko-německé firmy Pfizer/BioNTech
Více o vakcíně si můžete přečíst zde.
Ano, při očkování vakcínou AstraZeneca se druhá dávka podává až po 12 týdnech . Termín aplikace druhé dávky, který je při registraci k očkování přidělen automaticky za tři až čtyři týdny, tedy v případě očkován AstraZenecou neplatí. Centrální rezervační systém se průběžně upravuje a bude zde upraven i na nastavení data po 12 týdnech. Následně pak lidé automaticky dostanou notifikační SMS i upozorňovací SMS , nejspíše 1 den před plánovaným výkonem. Není potřeba nic rušit ani se znovu registrovat, vše proběhne automaticky a lidé naočkovaní první dávkou vakcíny AstraZeneca budou na druhou dávku pozváni za 12 týdnů.
Právo na informaci, jaká vakcína Vám bude poskytnuta, máte, prozatím však není umožněno vybrat si očkovací látku, která Vám bude aplikována. O druhu vakcíny je každý informován na očkovacím místě před samotnou aplikací.
Z pohledu ČR jsou všechny schválené a dostupné očkovací látky stejně účinné. V případě, že se zájemce o očkování dostaví do očkovacího centra a odmítne aktuálně nabízenou vakcínu, jeho rezervace propadá a musí se opět zarezervovat na jiný termín bez garance, že bude v budoucnu očkován právě jím preferovaným typem očkovací látky. Tyto skutečnosti jsou platné plošně v celé České republice a není možné je personálem očkovacího místa jakkoliv ovlivňovat či měnit.
EMA (Evropská léková agentura) schválila podání vektorové vakcíny Astra Zeneca i pro věkovou skupinu > 65 let. Stejně tak se k tomu postavila ČR ústy Ministerstva zdravotnictví ČR. Některé okolní státy omezily podání vakcíny této věkové kategorii s odůvodněním, že nejsou k dispozici dostatečná data s použitím u seniorní skupiny a u dětí > 5 let. Nicméně dle vakcinologů není důvod si myslet, že by vakcína nebyla účinná u seniorů nad 65 let s vědomím obecně nižší účinnosti jakékoliv jiné vakcíny podané v této věkové kategorii. Není tedy důvodem zjištění, že by vakcína nebyla u seniorů účinná. U vakcíny Astra Zeneca (stejně tak u vakcíny Comirnaty Pfizer/BioNTech či Moderna) pokračují další studie právě u této věkové kategorie, některé výsledky budou k dispozici během několik týdnů. Stejně tak probíhají studie účinnosti podání vakcíny u dětí > 5 let. Provádění studií a následné sledování účinnosti, výskytu vedlejších účinků apod. je podmínkou při schválení vakcíny, ať již EMA či FDA. Dalším zásadním faktem je, že studie prokázala nejenom protektivní účinek vakcíny, ale také zabránění šíření viru.
Vzhledem ke svým vlastnostem, především podstatně nižším nárokům na manipulaci s vakcínou, je její podání vhodné i pro terén, tedy praktické lékaře, mobilní týmy. Pokud bude vakcíny Astra Zeneca dostatek, pak po zapojení praktických lékařů by mělo dojít k podstatnému zrychlení vakcinace a dokončení očkování např. imobilních pacientů cestou praktických lékařů, občanů 80+. Není samozřejmě vyloučena ani vakcinace zdravotníků a dalších skupin. Zapojení praktických lékařů a PLDD i dalších ambulantních zařízení je nyní předmětem jednání MZd, AK a SPL.
A ještě ohledně jihoafrické mutace : výsledky jsou zatím rozporuplné a je třeba počkat na definitivní vyjádření vědců a finálního doporučení EMA i FDA.
MUDr. Martin Polák, krajský koordinátor očkování